23nd Nordic Open

Copenhagen, 21. - 25. April 2011, 307 participants

 

 

Championship (106 participants)

Detail




Number
NameDBgF no.
1.
Ralf Jonas (DE)
2.
Christian Sørensen3725
3./4.
Tage Mellgren405
3./4.
Kageyama Michihito (JP)
5./8.
Kåre Aronsson (SE)
5./8.
Mårten Howe (SE)1509
5./8.
Martin Birkhahn (DE)
5./8.
Robin Swaffield (CH)




Last Chance Championship

Detail




Number
NameDBgF no.
1.
Tommi Haaranta (FI)
2.
Alain Babillon (FR)




Advanced (77 participants)

Detail




Number
NameDBgF no.
1.
Caglar Erdogan (TR)
2.
Börge Sundbom (SE)
3./4.
Pernille Rosendal1387
3./4.
Finn Bahn4860
5./8.
Morten Jacobsen4444
5./8.
Meuwis Walter (BE)1509
5./8.
Marko Hellsten (FI)
5./8.
Omid Badiei (SE)




Last Chance Advanced

Detail




Number
NameDBgF no.
1.
Pom Mickelsson (SE)
2.
Tommy Kean14




Intermediate (86 participants)

Detail




Number
NameDBgF no.
1.
Peter S.H. Jensen17039
2.
Michael Bjørn Sejersen Jensen1448
3./4.
Jørn B. Andersen2559
3./4.
Jesper Jörgensen (SE)
5./8.
Ulrik Andersen2572
5./8.
Jeppe Eriksen
5./8.
Peter Bjørn Larsen4891
5./8.
Casper Andersen9891




Last Chance Intermediate

Detail




Number
NameDBgF no.
1.
Flemming Sørensen5251
2.
Torben Sterup8643




Beginners (38 participants)






Number
NameDBgF no.
1.
Tina Møller Weile3868
2.
Regitze Wallenstrøm3921
3./4.
Christian Hansen
3./4.
Keld Thorsen




Warm Up (35 participants)






Number
NameDBgF no.
1.
Taus Bøytler6472
2.
Franck Stepler (FR)
3./4.
Ulla Hansen3820
3./4.
Jan Larsen5825




Ladies (42 participants)






Number
NameDBgF no.
1.
Rie Jørgensen2482
2.
Zhina Bergstrøm (SE)




Japan Charity Tournament (64 participants)






Number
NameDBgF no.
1.
Ulla Hansen3820




Portugal Qualifier (16 participants)






Number
NameDBgF no.
1.
Allan Christensen5




Portugal Qualifier (16 participants)






Number
NameDBgF no.
1.
Jimmy Sørensen18971




Speedgammon (32 participants)






Number
NameDBgF no.
1.
Catalin Bucur (RO)





Speedgammon (32 participants)






Number
NameDBgF no.
1.
Mikkel Gaba1663




Super Jackpot (16 participants)






Number
NameDBgF no.
1.
Matt Cohn-Geier (US)




Travelers Prize






Number
NameDBgF no.
1.
Naoya Kihara (JP)




Jackpot Collector






Number
NameDBgF no.
1.
Catalin Bucur (RO)




Consultation Mixed Doubles (50 teams)





Number
NameDBgF no.
1.
Lars Trabolt18879

Anne Trabolt2183
2.
Sara Utku (SE)

Omid Badiei (SE)




Consultation Doubles (44 teams)





Number
NameDBgF no.
1.
Marc Brockmann Olsen1820

Nicki Eerslew3592
2.
Taus Bøytler6472

Andreas Becher4175
3./4.
Jan Petersen20209

Patrick Toxværd19545
3./4.
Fay Kristin Danielsen (NO)

Pom Mickelsson (SE)





Team Event (25 teams)






Number
Team nameNameDBgF no.






1.


Træk Vejret
Karsten Schmidt14109

Kim K. Jensen6935

Claus Steensgaard13571




2.


Bossen og bumserne
Claus Elken8093

Mads Peter Andersen2174

Peter-Michael Valeur Bosse1096