Result 1998 - 10th Nordic "Wide" Open

Copenhagen, 9. - 13. April 1998, 525 participants



Championship (118 participants)






Number
NameDBgF no.
1.
Martine Oules (Frankrig)
2.
Mario Kühl (Tyskland)
3./4.
Mads Andersen2150
3./4.
Olivier Egger (Schweiz)




Consolation Championship






Number
NameDBgF no.
1.
Peter van Rooy (Holland)
2.
Ion Ressu (Schweiz)
3./4.
Peter Lego Fursund4413
3./4.
Marc Anders (Tyskland) 




Last Chance Championship






Number
NameDBgF no.
1.
Christian Plenz (Tyskland) 
2.
Ray Tannen (Storbritannien) 




Advanced (121 participants)






Number
NameDBgF no.
1.
Theo Bruns (Tyskland) 
2.
R. M. van der Bruin (Holland)
3./4.
Anne Dahlin519
3./4.
Mads K. Madsen5592




Consolation Advanced






Number
NameDBgF no.
1.
Andreas Märtens (Tyskland)
2.
Henning Roschberg (Sverige) 
3./4.
Stein Welle (Norge) 
3./4.
Paul Turnbull (Storbritannien)




Last Chance Advanced






Number
NameDBgF no.
1.
Mikael Jensen18782
2.
Leo Lybæk Hansen1846




Intermediate (147 paticipants)






Number
NameDBgF no.
1.
Jyri Lammi (Finland) 
2.
Siri Thorsland (Norge) 
3./4.
Vadim Michagin8379
3./4.
Shahin Azami (Sverige)
5./8.

Claus Pedersen1741
5./8. Stefan Nesheim6688
5./8. Anette Arnsted15259
5./8. Jonas Öberg (Sverige) 
  
 

Consolation Intermediate






Number
NameDBgF no.
1.
Peter Sc. Petersen2806
2.
Morten Andersen14275
3./4.
Rasmus G. Hansen14227
3./4.
Jørgen Krarup6990




Last Chance Intermediate






Number
NameDBgF no.
1.
Ingrid Øhlenschlæger19116
2.
Morten Black13575




Novice (94 participants)






Number
NameDBgF no.
1.
Jan Jacobowich (Tyskland) 
2.
Erik Sørensen10
3./4.
Jan Vogel12239
3./4.
Andreas Ohrbeck15991




Consolation Novice






Number
NameDBgF no.
1.
Jonathan Kaplan (USA) 
2.
Iben Due16538
3./4.
Martin Reeh7511
3./4.
Morten Tvergaard3298




Last Chance Novice






Number
NameDBgF no.
1.
Jacob Hoffmeyer10755
2.
Søren Friis Jensen1617




Beginner (45 participants)






Number
NameDBgF no.
1.
Aco Stancovic16202
2.
Jacob Dahl4494
3./4.
Martin Kaltoft11530
3./4.
Jørn Steensgaard4904




Consolation Beginner






Number
NameDBgF no.
1.
Peter Switon333
2.
Annie Friberg7834
3./4.
Christen Lindebod20247
3./4.
Jørgen T. Jespersen10445




Last Chance Beginner






Number
NameDBgF no.
1.
Federico D'Onofrio (Italien) 
2.
Lars B. Andersen2112




Young ones under 21 years (17 paticipants)





Number
NameDBgF no.
1.
Kasper Poulsen19484
2.
Anna M. Höskuldsson12925
3.
Frederik S. Nielsen15262
4.

Morten Nielsen
4052
    

Consultation Doubles





Number
NameDBgF no.
1.

Kasper Andersen8455

Henrik Sorel2007
2.

Udo P. Hansen1506

Bo Faurholt6921




Team Event






Number
Team nameNameDBgF no.






1.



Mistery

Ann Maibritt Ehlers9961

Johannes Levermann (Tyskland)

Dirk Schiemann (Tyskland)




2.



MAF

Michel Serrero (Frankrig) 

Amschel Nadjar (Frankrig) 

Francois Tardieu (Frankrig)